Zahvaljujući flavonidima, antioksidantima koje u velikoj koncentarciji sadrže svi citrusi, a naročito limun, tretman poremećaja i ponovno normalizovanje organske funkcije kod oboljenja kardiovaskularnog sistema, bolesti jetre, insulin zavisnog dijabetesa, kao i bolesti koje prouzrokuju patološku gojaznost u budućnosti mogu imati sasvim drugačiju polaznu tačku od one koja se sada koristi u kliničkoj praksi, objavljeno je u nedavno sprovedenoj studiji. Citrusi ne samo da sadrže velike količine vitamina C, već mogu da zaustave napredovanje onih bolesti koje za krajnju posledicu imaju gojaznost, zaključak je naučnika sa Državnog univerziteta u Sao Paulu u Brazilu. Rezultati studije saopšteni su na 252. nacionalnom kongesu Američkog hemijskog društva (ACS).
Uprkos tome što ne sprečavaju gojaznost direktno, što je jedna od najčešćih zabluda, antioksidanti iz grupe flavanona pozitivno utiču na organizam u celini, posebno kod osoba koje još ne pokazuju znake gojaznosti, ali čija je ishrana bogata mastima koje u dužem vremenskom periodu konzumiranja sigurno prouzrokuju gojaznost, izjavio je Prof. Dr Thais Cesar, vođa pomenutog istraživanja.
Laboratorijski eksperimenti koje je tim naučnika sa Universidade Estadual Paulista (UNESP) u Brazilu sproveo na miševima su pokazali da udruženo dejstvo oksidativnog stresa i različitih zapaljenskih procesa u organizmu veoma često dovode do pojave patološke gojaznosti i povišenja stope rizika za nastanak bolesti srca, krvnih sudova, jetre, pankreasa i drugih organa, a da antioksidanti jačaju odbrambene sposobnosti organizma.
Naučnici će uskoro sprovesti istovetno istraživanje i na ljudima, kako stoji na kraju saopštenja povodom ovog istraživanja, očekujući istovetan uspeh, što bi moglo da bude sasvim novi osnov za tretman ovih poremećaja u budućnosti.
Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc., spec. kliničke nege
Izvor: http://www.dailymail.co.uk
Pratite nas